A könyvügynök
Később (most hétfőn, november 22-én) e-mail-ben elküldte a német nyelvű értesítőt az alábbi részvevők nevével:
Journalist und Publizist, Wien
György Dalos
Schriftsteller, Berlin
János Can Togay
Direktor des Collegium Hungaricum Berlin
Moderation:
Florian Schwinn
hr2 kultur, Frankfurt a. M.
Termin:
Mittwoch, 24. November 2010, 19.00 Uhr
Ezek után rákérdeztem, hogy hol lesz és ki szervezi? Mert gyanúm szerint ez a diskurzus valójában Lendvai új könyvének, “Az eltékozolt országom” (Mein verspieltes Land) bemutatója lesz. Nem sokára jött a válasz: Ha igaz, akkor a Goethe Institut (Intézet) szervezi. További részleteket nem tud, csak azt, amit a nekem továbbküldött e-mail-ben van, és amelyet különben egy itteni (München) magyartól kapott.
Ekkor elkezdtem keresgélni a net-en, és lassan fény derült az egészre. Nem a Goethe Institut rendezi, hanem a Heinrich-Böll-Stiftung (Alapitvány) “Aktuál politika“ (Politik Aktuell) című előadássorozatának keretében tartják a frankfurti Goethe-Universität (Egyetem) egyik termében. Ez aztán sok mindent megmagyarázott. A Heinrich-Böll-Stiftung/Alapítvány a németországi Zöldek (die Grüne) kulturális intézete, a helyszín pedig egy egyetemi (előadó)terem. (Goethe-Universität, Campus Westend, Casinogebäude, Raum 1.802).
A magyar külügy titkos levelezéséből, jelentéséből erőltetetten kreált "ügy"-ről van szó, hiszen azokat nem Paul Lendvai írta, hanem róla írták! Lendvai nem jelentett! A vele folytatott beszélgetésekről készített feljegyzéseket, és írt jelentést a magyar államvédelem bécsi embere és küldte meg Budapestnek! Ezt próbálja néhány ifjonc eladni és beadni az ilyen gyenge “bizonyítékokra” abszolút nem fogékony külföldnek. Hazai fogyasztásra viszont valószínűleg jó. De csak átmenetileg. A német nyelven írt, ill. megjelentetett könyv a hírek szerint Orbán-ellenes szövegeket, részeket (is) tartalmaz, amit a jelenlegi hazai vezetés nehezen visel el, pláne, hogy az egy világnyelven kerül közel 100 milliós (németnyelvű) olvasó közönség elé. Ilyen megfontolásból (szinte) egyértelmű, hogy a könyv miatt kreálták Budapesten ezt az abszolút átlátszó lejárató kampányt, amibe a "kinti" magyarok is beszálltak..... és amihez nagyban hozzájárulhatott a Nemzeti Jogvédő Szolgálat nevű szervezet nyilatkozata, melyet november 21-én közölt az MTI Országos Sajtószolgálata.
Lendvai könyvének most szerdára (nov.24.) meghírdetett németországi bemutatójára, meglehetősen fura körülmények között került sor. A Zöld párt kulturális intézetének rendezésében, egy egyetemi előadóteremben, ráadásul egy pódium-beszélgetésnek álcázva. Ez szerda délelőttig számomra kifejezetten fura és valahol érthetetlen volt. Csak, amikor az előadás elmaradásáról jött a hír, kezdtem megérteni, hogy valójában mi történt, történhetett. A Heinrich-Böll-Stiftung/Alapítvány honlapján jelezték az előadás elmaradását, pontosabban annak lemondását. Az oldalon megjelent hirdetmény pillanatok alatt elterjedt a világháló magyar oldalain, minden kommentár nélkül, a “lemondást” (abgesagt) vastag betűtipussal szedve “.....Diskussionsveranstaltung abgesagt! abgesagt! abgesagt! Abgesagt!
Blog-bejegyzésemet azzal akartam zárni, hogy a történtek sokkal többet ártanak a hazai vezetésnek, mint amekkorát a Fidesz közeli hetilap (Heti Válasz) próbált ütni a kényelmetlen könyv szerzőjén. Sőt, egyértelmű öngól ez Magyarországnak, a hazai vezetésnek, hiszen ennél nagyobb reklámot “Az eltékozolt országom” nem is kaphatott volna. A jövő év eleji magyar nyelvű kiadás budapesti sikere garantált! Ha Lendvai nem is megy el szülőföldjére a könyvbemutatóra, akkoris - véleményem szerint – műve pillanatok alatt el fog kelni.
Közben megjelent a következő Lendvait froclizó cikk a Heti Válaszban, melynek már a címe is jelzi Orbán Viktor és körének rosszalását, mi több, valamiféle bosszúját, egy könyv megjelenése miatt.
Itt a válasz: Orbán Viktor birodalma visszavág
Paul Lendvai bagatellizálja a Kádár-rendszerrel fenntartott viszonyát
Ablonczy Bálint cikkéből az derül ki, hogy gyakorlatilag elmaradt a szenzáció. Nemhogy Lendvai, de a világ sem tartja sokra “felfedezését” az egykori magyar újságíró bécsi éveivel, munkásságával kapcsolatban. A megszólaltatottak nem erősítik meg a cikkírót, nem kompromittálják Lendvait, sőt az egyetlen valóban érintett, Konrád György is fenntartással fogadja Ablonczy állítását, és Orbán Viktor körének támadását, vádját Lendvai ellen. Hiszen a neves író feltételes módba helyezi véleményét: “Ha ez így volt, nagyon szomorú”. Az európai gondolkodású hazai megszólalók is tisztában vannak Lendvai elismertségével a nyugat-európai köztudatban, közvéleményben, Ausztria első számú kelet-európai szakértőjének munkásságával.
“.....Lendvai ma is féltően óv - immár a populizmustól, radikalizmustól, antiszemitizmustól. Például németül frissen megjelent, Mein verspieltes Land (Eljátszott országom) című kötetében, melyben a 2011-ben az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Magyarországért aggódik, ahol a "rasszizmus, és a sovinizmus vidáman ünneplik ébredésüket". Hasonló szellemiségű a nemrég a Kurier című osztrák lapnak Anton Pelinkával, a budapesti Közép-európai Egyetem professzorával közösen adott interjúja, melyben Lendvai a Fideszre utalva vészjóslóan jegyzi meg: egy gyűjtőpárt már volt a harmincas években.....”
Ennek fényében és ismeretében még jobban kiérezhető az, a már a címben is jelzett bosszú (“visszavágás”), ami a szabadvilágban, egy parlamentáris demokráciában ismeretlen és elképzelhetetlen. Gondoljunk csak egy, az Egyesült Államokon vagy Németországon kivül, külföldön megjelenő könyvre, ami az utóbbi 20 évvel foglalkozik, és amiben kritikusan szólnak Obama elnökről és pártjáról, vagy Merkel kancellárról és pártjáról. Vajon emiatt állami szinten bárki vagy bármely kormányhoz közeli médium - "visszavágás" gyanánt - elkezdené feszegetni a kritikus szerző múltját? A válasz - ellentétben a hazai gyakorlattal - egyértelmű NEM.
Ugyancsak feltűnő, hogy Ablonczy legutóbbi (november 25-én írt, majd 26-án módosított) cikkében egy szót sem szól a zürichi (nov. 09.), majd a frankfurti (nov. 24.) incidensekről, ahogy irománya nyomán a megtévesztett szélsőjobb rátámadt, mi több, életveszélyesen megfenyegette Lendvait. Azt ugye senki sem gondolja, vagy hiszi el, hogy a fenyegetések Magyarország iránt érdeklődő svájci vagy német körökből jöttek. Osztrákról nem is beszélve!
Megjegyzem, ez a buta, suta boszorkányüldözésre emlékeztető (provinciális) vádaskodás csak a könyv szerzőjének malmára hajtja a vízet (meg az eurót). Persze, az is elképzelhető, hogy ez mind csak álca, és valójában Lendvai titkos megbízottjaival állunk szembe, akik így próbálják felhívni a hazai közvélemény figyelmét a jövőre magyarul (is) megjelenő Lendvai könyvre, “Az eltékozolt országom”-ra.